top of page

Blaty kuchenne granitowe, kamienne: Jakie są opinie o blatach do kuchni – na który się zdecydować?

Zaktualizowano: 6 lut 2023


Blaty to jeden z głównych elementów wyposażenia kuchni. Pełnią istotne funkcje, dlatego ważne jest, aby wykonane były z solidnego materiału. Charakter powierzchni blatu roboczego w kuchni, istotnie wpływa na estetykę pomieszczenia. Dzięki nim kuchnia może nabrać oryginalności i wyrazu. Jeśli zastanawiasz się nad tym, który spełni Twoje oczekiwania, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz w nim uwagi na temat blatów kamiennych, granitowych, oraz tych z konglomeratu


JAKI BLAT KUCHENNY WYBRAĆ?


Wybierając blat kuchenny pod uwagę bierzemy walory praktyczne i estetyczne.

Idealny blat powinien być wytrzymały na wysokie temperatury, ścieranie, zaplamienia podczas gotowania i sprzątania, a także odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Cena w tym przypadku zależy przede wszystkim od materiału wykonania blatu.

Tanim kosztem kuchnie można urządzić w blaty z laminatu, należy jednak pamiętać, że nie będą one zakupem na lata. Droższe, a poprzez to również bardziej wytrzymałe są blaty granitowe do kuchni.

Najtańszym ofertą są blaty laminowane. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że nie są one one najbardziej wytrzymałe. Wśród dostępnych rozwiązań, znajdziemy znacznie bardziej trwałe i długotrwałe materiały takie jak: granit i konglomeratów.


BLATY KAMIENNE, TO TRWAŁOŚĆ I PIĘKNO


Blaty kamienne coraz częściej spotykamy w naszych kuchniach i systematycznie zastępują te drewniane i laminowane. Naturalny kamień jest nie tylko trwałym, a i pięknym materiałem, który pasuje do wszystkich aranżacji. Blaty kamienne w kuchni sprawdzą się przy stylu minimalistycznym, klasycznym, skandynawskim i nowoczesnym. Jednym słowem – to bezpieczny wybór do każdej kuchni. Blat kamienny posiadają cech wyjątkowej trwałości, więc posłuży Ci przez wiele lat. W zakresie kamiennych blatów do kuchni warto przede wszystkim przyjrzeć się tym zrobionym z granitu oraz marmuru.


BLATY GRANITOWE DO KUCHNI

Granit to kamień niezwykle trwały. Blaty z tego materiału wykonywane są z wykorzystywaniem dwóch różnych struktur: ziarnistej i użylonej. Struktura użylona blatów granitowych w kuchni wyróżnia się niecodziennymi motywami i wzorami, natomiast blaty ziarniste są bardziej jednolite, przy czym jednak różnią się do siebie wielkością i kolorem ziaren.

Do zalet jednych i drugich blatów granitowych do kuchni zalicza się trwałość. Mają opinię blatów wiecznych. Nie uszkadzają się one od gorących garnków, nie brudzą się. Odporne też są na uszkodzenia mechaniczne. Można na nich też kroić nie używając deski. Aby usunąć ewentualnie powstałe zarysowania na blatach granitowych, wystarczy tylko wypolerować powierzchnię.


Do zalet tego tegoż produktu można zaliczyć takie jak:


  • nie zmieniają wyglądu z biegiem lat.

  • łatwo się je czyści

  • są efektowne

  • mają różne wzory i odcienie

BLATY KUCHENNE GRANITOWE — ZALETY Oraz WADY

Granitowe blaty kuchenne mają swoich fanów i przeciwników. Blaty kuchenne granitowe mają też opinie negatywne. Główny ich minus to wysoka cena i dużą waga, która jest przeszkoda w trakcie transportu i montażu.


Dodatkowo osoby, które zdecydują się na blat granitowy biały czy i|w innym jasnym odcieniu muszą mieć na uwadze, aby chronić go przed poplamieniem mocno barwiącymi płynami np. czerwonym winem czy sokiem z czarnej porzeczki. Takie plamy są ciężko usuwalne i czasami nawet polerowanie nie pomaga. O blaty granitowe do kuchni należy też dbać. Zalecane jest wycieranie z nich nawet najmniejszych kropel wody, by nie doprowadzić do osadzania się nieestetycznego kamienia.


BLATY KUCHENNE Z KONGLOMERATU


Alternatywą dla blatów kamiennych w kuchni są te zrobione z konglomeratu. Produkowane są z naturalnego kruszywa kamiennego, które związane jest syntetycznymi żywicami. W sklepach znajdziemy blaty o strukturze drobno, średnio oraz gruboziarnistej. Swoją powierzchnią przypominają blaty kuchenne kamienie, ale są mniej różnorodne. Podobnie jak ich kamienne odpowiedniki są bardzo trwałe i wytrzymałe, a przy tym lżejsze i elastyczne.


Blaty z konglomeratu można kleić bez spoinowo oraz stosować zlewy podwieszane wykonane z identycznego materiału

Również te blaty są łatwe do czyszczenia– większość zabrudzeń można zmyć przy użyciu wilgotnej szmatki i detergenty i przeważnie są odporne na działanie kwasów, płynów barwiących, octu itp.

Podobnie jak kamień wykazują małą nasiąkliwość i niskie właściwości ścierające.

Trzeba jednak pamiętać, że w odróżnieniu do blatów granitowych do kuchni nie są oporne na duże temperatury – wytrzymują one od temperatury od -5 do 160 stopni Celsjusza, a także pozostawione na nich długo substancje barwiące wnikają do wnętrza i niszczą blat. Ich przeciwnicy zwracają też uwagę na cenę, która jest podobna do blatów kamiennych.

0 wyświetleń0 komentarzy

Kommentare


bottom of page